- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Artificial Football Turf
Artificial Football Turf
We are a leading Manufacturer of football turf supplier, fifa approved football turf 50mm and football turf manufacturer in india from Jaipur, India.
Football Turf Supplier
Product Price: Rs 105 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Material | Polypropylene |
| Color | Green |
| Court Type | Outdoor |
| Pile Height | 50 mm |
| Finish | Glossy |
| Size | 13x82ft |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 10 Days
- Packaging Details: Rolls
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fifa Approved Football Turf 50mm
Product Price: Rs 110 / square feetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 square feet
Product Brochure
Product Details:
| Material | Synthetic |
| Usage/Application | Football Court |
| Color | Green |
| Court Type | Outdoor |
| Finish | Matte |
| Pile Height | 50mm |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Amico |
| Warranty | 5 Years |
| Thickness | 50 mm |
Additional Information:
- Delivery Time: 10 days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Football Turf Manufacturer In India
Product Price: Rs 105 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Material | PE |
| Color | Green |
| Court Type | Outdoor |
| Pile Height | 50 mm |
| Finish | Glossy |
| Size | 13x82 feet |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Bags and drum
Yes! I am InterestedRequest A Callback