- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Basketball Court Flooring
Basketball Court Flooring
Prominent & Leading Manufacturer from Jaipur, we offer outdoor acrylic basketball court flooring, indoor basketball court flooring, synthetic basketball court, pvc basketball court flooring, basketball court construction supplier and synthetic basketball court flooring.
Outdoor Acrylic Basketball Court Flooring
Product Price: Rs 55 / square feetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 square feet
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Material | Acrylic |
| Brand | Amico |
| Number of Layers | 8 Layers |
| Warranty | 1 Year |
Backed by rich industry experience and market understanding, we are involved in offering a wide array of Outdoor Acrylic Basketball Court Flooring to our valued patrons.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Indoor Basketball Court Flooring
Product Price: Rs 110 / square feetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 square feet
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 8 mm |
| Usage/Application | Basketball |
| Material | Synthetic |
| Brand | Amico |
| Finish Type | Polished |
| Warranty | 1 Year |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Synthetic Basketball Court
Product Price: Rs 55 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Material | Acrylic |
| No of Years in Business | 8 |
| Service Location City | PAN India |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 10000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Buckets, Drum and bags
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pvc Basketball Court Flooring
Product Price: Rs 110 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Basketball Court |
| Brand | Amico |
| Finishing | Polished |
| Featuers | Water Resistant |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback