- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Sports Flooring Service
Sports Flooring Service
Pioneers in the industry, we offer volleyball court flooring, pickleball synthetic court, basketball court flooring service, acrylic sports flooring, artificial cricket pitch manufacturer and sport court flooring service from India.
Volleyball Court Flooring
Product Price: Rs 55 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Flooring Material | Acrylic |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Buckets, Drum, Bags
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pickleball Synthetic Court
Product Price: Rs 55 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Floor Thickness | 2 mm |
| Material | Acrylic |
| Color | Green |
| Finish | Matte |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Drum, Bucket and Bags
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Basketball Court Flooring Service
Product Price: Rs 55 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Flooring Material | Acrylic |
| Material | Acrylic |
| Usage/Application | Acyrlic Flooring |
| Type Of Sports Flooring | Acyrlic Synthetic |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 SQFT
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Drum, Bucket and Bag
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Acrylic Sports Flooring
Product Price: Rs 55 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Color | Green, Red, Yellow, Blue |
| Thickness | 2mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | ITF |
| Layers | 8 and 5 layers |
| Material | Acrylic |
| Shape | Liquid |
| Size/Dimension | As per area |
| Drying Time | 1 days |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Drum, bags and bucket
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Artificial Cricket Pitch Manufacturer
Product Price: Rs 95 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Material | Synthetic Fiber |
| Size | 15mm |
| Type Of Synthetic Flooring | Turf |
| Usage/Application | Outdoor |
| Color | Green |
| Mat Thickness | 15mm |
| Is It Washable | Yes |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sport Court Flooring Service
Product Price: Rs 55 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Flooring Material | Synthetic |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Ssqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Buckets, Bags, Drums
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Artificial Turf Manufacturer
Product Price: Rs 105 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Pile Height | 50mm |
| Material | PP |
| Roll Size | 13x82ft |
| Usage/Application | Football |
| Roll Length | 82 |
| Color | Green |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback