- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Sports Flooring
Sports Flooring
Synthetic Tennis Court
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Court Surface Type | Hard Court |
| Flooring Material | Acrylic |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: drum, bucket and bags
Synthetic Flooring Supplier
Minimum Order Quantity: 1162 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 4.5mm |
| Usage/Application | Indoor |
| Color | Green |
| Material | PVC |
| Type Of Synthetic Flooring | Indoor Synthetic Flooring |
| Size | 1162 Sqft |
| Service location City | PAN India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Football Turf Supplier In All India
Minimum Order Quantity: 2000 sq ft
Product Brochure
| Material | PU |
| Color | Green |
| Pile Height | 50 mm |
| Court Type | Outdoor |
| Finish | Glossy |
| Size | 82x13ft per roll |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Acrylic Synthetic Sports Flooring
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Material | Acyrlic |
| Color | Green, red, Blue, Yellow |
| Thickness | 2mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | ITF |
| Layers | 8 and 5 layers |
| Shape | Liquid |
| Size/Dimension | as per area |
| Drying Time | 1 days |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Bags, bucket and drum
Tennis Court Flooring
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Flooring Type | Acrylic |
| Color | Green, red, Yellow, blue |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 SQFT
- Delivery Time: 7 DAYS
- Packaging Details: Drum, Buck and Bags
Tennis Courts Supplier
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Court Surface Type | Hard Court |
| Flooring Material | Acrylic |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: drum, bags and bucket
Tennis Court Manufacturer
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Court Surface Type | Hard Court |
| Flooring Material | Acrylic |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: drum, bucket and bags
Pickleball Court
Minimum Order Quantity: 1800 sq ft
Product Brochure
| Floor Thickness | 2 mm |
| Material | Acrylic |
| Court Type | Outdoor |
| Color | Red |
| Finish | Matte |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 SQFT
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Drum, Bucket and bags
Athletics Running Track Flooring
Minimum Order Quantity: 30000 sq ft
Product Brochure
| Material | PU |
| Color | Red |
| Usage/Application | Outdoor |
| Features | PU Spray Athletic Track |
| Court Length | 400m 8 Lane Athletic Track |
| Floor Thickness | 13.5mm |
Additional Information:
- Item Code: NA
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 15 Days
- Packaging Details: Bags, Drums
Acrylic Synthetic Flooring
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Color | Green, Red, Blue, yellow |
| Thickness | 2mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | ITF |
| Layers | 8 and 5 layers |
| Material | Acrylic |
| Shape | Liquid |
| Size/Dimension | As per area |
| Drying Time | 1 day |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: drum, bucket and bags
Artificial Cricket Pitch Supplier
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Material | Synthetic Fiber |
| Size | 6.5x82ft |
| Type Of Synthetic Flooring | Turf |
| Usage/Application | Outdoor |
| Color | Green |
| Mat Thickness | 15mm |
| Is It Washable | Yes |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Sports Flooring Services Supplier
Minimum Order Quantity: 2000 sq ft
Product Brochure
| Flooring Material | Synthetic |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Bucket, Bags, Drums
Tennis Courts Supplier PAN India
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Court Surface Type | Hard Court |
| Flooring Material | Acrylic |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Bags, drum and bucket
Standard Dimensions
-
FIBA (International): 28m × 15m (91.9 ft × 49.2 ft)
-
NBA: 94 ft × 50 ft (28.65m × 15.24m)