- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Badminton Court Flooring
Badminton Court Flooring
4.5 mm Synthetic Badminton Court Flooring
Minimum Order Quantity: 1162 Square Feet
Product Brochure
| Court Type | Indoor |
| Material | PVC |
| Color | Green |
| Finish | Matte |
| Thickness | 4.5mm |
| Usage/Application | Badminton Court |
| Warranty | 5 Year |
With our expertise and trustworthiness, we are engaged in offering an optimum quality range of 4.5 mm Synthetic Badminton Court Flooring.
Additional Information:
- Production Capacity: 40 courts
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: bag packing
Badminton Court Flooring
Minimum Order Quantity: 1162 sq ft
Product Brochure
| Material | PVC |
| Floor Thickness | 4.5 mm |
| Court Type | Indoor |
| Color | Green |
| Finish | Matte |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 courts
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: PVC Rolls
Teak Wooden Badminton Court Flooring
Minimum Order Quantity: 1162 square feet
| Court Type | Indoor |
| Material | Wooden |
| Finish | Matte |
| Thickness | 85 mm |
| Brand | Amico |
| Wooden Type | Teak Wood |
Riding on unfathomable volumes of industrial expertise, we are providing a broad array of Teak Wooden Badminton Court Flooring to our valuable client.
Additional Information:
- Production Capacity: 100000
- Delivery Time: 10 days
Badminton Court Flooring Supplier In Jaipur
Minimum Order Quantity: 1 sq ft
Product Brochure
| Material | PVC |
| Floor Thickness | 4.5 mm |
| Court Type | Indoor |
| Color | Green |
| Finish | Matte |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Badminton Court Flooring Manufacturer In all India
Minimum Order Quantity: 1162 sq ft
Product Brochure
| Material | PVC |
| Floor Thickness | 4.5 mm |
| Court Type | Indoor |
| Color | Green |
| Finish | Matte |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Synthetic Flooring Suppplier In Jaipur
Minimum Order Quantity: 1162 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 4.5mm |
| Usage/Application | Indoor |
| Color | Green |
| Material | PVC |
| Type Of Synthetic Flooring | Indoor Synthetic Flooring |
| Size | 1162 Sqft |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Acrylic Badminton Court Flooring
Minimum Order Quantity: 1000 square feet
Product Brochure
| Court Type | Outdoor |
| Color | Green |
| Finish | Glossy |
| Material | Acrylic |
| Usage | Badminton Court |
| Thickness | 2mm |
| Brand | Amico |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: bucket, drum and bags
Badminton Court Wooden Flooring
Minimum Order Quantity: 1162 sq ft
Product Brochure
| Material | Wooden |
| Floor Thickness | 85 |
| Court Type | Indoor |
| Finish | Polished |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 10 Days
- Packaging Details: Bundles, Bags
Wooden Sport Flooring Service
Minimum Order Quantity: 2000 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 85mm |
| Color | Brown |
| Wood Flooring Type | Teak Wood |
| Usage/Application | Indoor |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 10 days
- Packaging Details: Bundles, Bags
Badminton Court Flooring Supplier
Minimum Order Quantity: 1162 sq ft
Product Brochure
| Material | PVC |
| Floor Thickness | 4.5 mm |
| Court Type | Indoor |
| Color | Green |
| Finish | Matte |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Badminton Court Flooring Manufacturer
Minimum Order Quantity: 1162 sq ft
Product Brochure
| Material | PVC |
| Floor Thickness | 4.5 mm |
| Court Type | Indoor |
| Color | Green |
| Finish | Matte |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Synthetic Flooring Manufacturers
Minimum Order Quantity: 1162 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 4.5mm |
| Usage/Application | Indoor |
| Color | Green |
| Material | PVC |
| Type Of Synthetic Flooring | Indoor Synthetic Flooring |
| Size | 1162 Sqft |
| Service location City | PAN India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Rolls
Basketball Court Construction Supplier in jaipur
Minimum Order Quantity: 2000 sq ft
Product Brochure
| Surface Material | Acrylic |
| Court Type | Outdoor |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Drums, Buckets, Bags
Bend Skating Track
Minimum Order Quantity: 5000 sq ft
Product Brochure
| Material | Synthetic |
| Color | Red |
| Usage/Application | For Skating Purpose |
| Brand | AMICO |
| Floor Thickness | 1.5mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Drum, bucket and bags