- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Tennis Court Flooring
Tennis Court Flooring
Leading Manufacturer of acrylic tennis court flooring and artificial turf supplier from Jaipur.
Acrylic Tennis Court Flooring
Product Price: Rs 55 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
Product Brochure
Product Details:
| Court Type | Indoor |
| Finish | Matte |
| Thickness | 2 mm |
| Warranty | 1 Years |
| Color | Blue |
| Material | Acrylic |
| Brand | Amico |
| Usage/Application | Tennis Court |
Being a leader in the industry, we are engaged in offering a qualitative range of 2 mm Tennis Court Flooring to our customers.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Acrylic Tennis Court Flooring
Product Price: Rs 55 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Color | Greem, Blue, Red and Yellow |
| Thickness | 2mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | ITF |
| Layers | 8 and 5 layers |
| Material | Acrylic |
| Shape | Liquid |
| Size/Dimension | As per area |
| Drying Time | 1 day |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 sqft
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Drum, Bucket and Bags
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Artificial Turf Supplier
Product Price: Rs 105 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5000 sq ft
Product Brochure
Product Details:
| Pile Height | 50mm |
| Material | PP |
| Roll Size | 13x82 |
| Usage/Application | Football |
| Roll Length | 82ft |
| Color | Green |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Sqft
- Delivery Time: 10 Days
- Packaging Details: Rolls
Yes! I am InterestedRequest A Callback